Terapia sexom (distingvovane)      Kuchajdské medvedíky sa neokúňajú a  s  odhodlaním a  vervou načierajú aj do tejto témy. Sex určite netreba tabulizovať - nielenže patrí k  životu a  podmieňuje ho, ale je aj jeho sladkým pôžitkom (niekedy súvisiaci aj s  chuťou zakázaného ovocia). Prvá časť tohto článku je povinnou jazdou – pripomenutím všeobecne známych faktov a téz o  blahodarnom účinku sexu na ľudské zdravie, v ďalších častiach ti kuchajdské medvedíky umožnia nazrieť do sveta sexu prostredníctvom ich osobných (a unikátnych!) skúseností.

     Sex – slovo, ktoré má len tri písmená, ale veľa  významov. Sex môže byť pieseň Franka Zappy z roku 1983, či kniha od Madonny z roku  1992, sex môže byť súhrn anatomických a fyziologických znakov majúcich vzťah k rozmnožovaniu, ale môže to byť aj divadelná hra Meho Westa,  skratka súhvezdia Sextant, šesť po latinsky... V súvislosti s týmto článkom a pojednávaniami v ňom bude ale toto stručné slovo používané v jeho najprozaickejšom význame – pohlavný styk.

     Každý pohlavný styk je efektívnou aeróbnou aktivitou, ktorá je predpokladom trvalého zdravia a vitality. Je účinnou prevenciou proti všetkým civilizačným ochoreniam, pomáha pri spaľovní tukových zásob, je prínosom pre kardiovaskulárny aparát (rozširuje cievy a  zvyšuje prietok krvi), prínosom pre dýchací systém a bojuje proti zlej nálade. Pozitívny vplyv sexu na odbúravanie stresu potvrdzuje tzv. škótska štúdia, v ktorej si skúmané osoby viedli záznamy o svojej sexuálnej aktivite a výskumníci ich pozorovali v stresových situáciách a kontrolovali im krvný tlak. Tí, ktorí mali sex častejšie, reagovali na stres výrazne lepšie.

     To, že pravidelným pohlavným stykom si buduješ   aj odolnejšiu imunitu, potvrdili vedci z Wilkes University, ktorí skúmali vysokoškolských študentov a ich sexuálny život.  Tí študenti, ktorí mali sex dva a viackrát týždenne, mali vyššiu hladinu imunoglobulínov, ako tí, ktorí sex nemali. Práve počas chvíľ vášne sa totiž zvyšuje hladina protilátok, ktoré bojujú proti infekciám. Počas sexu sa tiež aktivuje centrum v strednom mozgu schopné potláčať bolesť, preto milovanie môže účinne slúžiť aj ako dočasné analgetikum (liečivo používané k úľave od bolesti). Odmietanie manželských povinností mnohými ženami z dôvodu migrény je teda len nemiestna (a určite aj  podozrivá) výhovorka, pri ktorej by muži mali spozornieť. Hormóny vyplavujúce sa počas posteľných scén  do mozgu (endorfíny a oxitocín) – tiež účinne tíšia bolesť. Podľa jednej štúdie u niektorých jedincoch znižuje oxytocín prah bolesti dokonca viac, ako o polovicu. Akt lásky je tiež výborné prírodné antihistaminikum (liečivo potláčajúce účinky vyvolané alergiou), eliminuje celulitídu, slúži ako preventívne opatrenie proti kŕčovým žilám, harmonizuje činnosť štítnej žľazy, pomáha lepšiemu tráveniu a pôsobí blahodarne na psychiku.

     Sex je samozrejme aj účinný prostriedok na chudnutie. Dnes žije na svete približne 1,7 miliardy ľudí s nadváhou, z toho viac ako 700 miliónov trpí obezitou. Svoj problém riešia nasadzovaním rôznych (niekedy až drastických) diét, prípadne bojujú so svojimi prebytočnými kilogramami vo fitnes centrách, kde drú až do úmoru,  vyčerpaný sa večer vracajú domov a vôbec si neuvedomujú, že doma majú svoje vlastné bezplatné súkromné fitko vo forme svojho sexuálneho partnera. A čo môže byť  príjemnejšie, ako chudnúť s rozkošou? Pri sexe spálime toľko kalórií, ako pri ľahšom behu a zapájame aj svalstvo, ktoré počas dňa pri bežnej činnosti neprecvičujeme. Sex (ako už bolo spomenuté) odbúrava stres, o ktorom sa vie, že prispieva k priberaniu – najmä na bruchu. Sex tiež napomáha kvalitnému spánku. Ľudia, ktorí majú zdravý spánok, majú tendenciu chudnúť rýchlejšie. K spaľovaniu kalórií prispieva dokonca len samotné vášnivé bozkávanie.

     Účinky sexu na chudnutie z hľadiska jednotlivých polôh skúmala skupina nemeckých sexuológov a dietológov. Z výskumu vyplynulo, že najúčinnejšou polohou z hľadiska zhadzovania nežiadúcich kilogramov je pozícia postojačky.   Úlohou pozorovaných dobrovoľníkov (vyše 500 heterosexuálnych párov) bolo dennodenne a  bez zmeny stravovacích návykov počas dvoch týždňov oddávať sa slastnej činnosti výlučne vo vertikálnej polohe. Ukázalo sa, že vplyv sexu na chudnutie u jednotlivých pohlaví je  rozdielny. Ženy v priebehu  experimentu (teda po dvoch týždňov) schudli od troch do piatich kíl, schudnutie mužov bolo výrazne nižšie.

     Sex má vplyv aj na krásu. Ženám sa počas tohto aktu uvoľňuje estrogén, ktorý dodáva vlasom lesk a udržuje pokožku hladkú a elastickú. U mužov sa zosilňuje vyplavovanie testosterónu, ktorý dopomáha k tvorbe bielkovín a tie následne podporujú rast svalov a tvorbu kostí. Ženy túžiace po väčšom poprsí by mali orgazmus zažívať čo najčastejšie, pretože je preukázané, že pri naozajstnej sexuálnej extáze (nepredstieranej)  sa môže zväčšiť objem ich pŕs až o štvrtinu. Hormonálny koktail namiešaný v tvojom tele po dosiahnutí vrcholu spôsobuje nielen to, že sa zdravo cítiš, ale tak aj naozaj vyzeráš. Štúdie potvrdzujú, že ľudia s aktívnym sexuálnym životom zvyknú vyzerať mladšie, ako ich menej aktívni rovesníci.

     Po tom, čo sme si o sexe povedali doteraz, určite nikoho neprekvapí konštatovanie, že zdravý sexuálny život (praktizujúci do čo najdlhšieho veku)  odďaľuje smrť. Potvrdzuje to veľa svetových štúdií, z ktorých kuchajdské medvedíky vyberajú tri najzaujímavejšie. Podobne, ako pri vplyve sexu na chudnutie, aj vplyv sexu na dĺžku života je u mužov a žien rozdielny. Mužom život preukázateľne predlžuje, u žien sa táto súvislosť len predpokladá, no  dokázať sa ju zatiaľ nepodarilo. Zdôvodňuje sa to hlavne tým, že kým erektilná disfunkcia (impotentnosť) u mužov, ktorá je najčastejšou príčinou ich sexuálnej abstinencie, často súvisí s kardiovaskulárnymi ochoreniami, u žien nedostatok sexu väčšinou s ich zdravotným stavom vôbec nesúvisí.

     To, že sexuálne aktívni muži žijú dlhšie, ako ich pasívnejší vrstovníci, potvrdili švédski sexuológovia už v osemdesiatych rokoch minulého storočia, keď päť rokov pozorovali na vzorke 169 sedemdesiatročných mužov žijúcich v Göteborgu ich sexuálnu aktivitu.  Zistili, že muži, ktorí v tomto veku už neviedli sexuálny život, umierali skôr. Výskumníci The University of the West of England (UWE Bristol) uskutočnili podobný výskum o niekoľko rokov neskôr. Skúmali súvislosť medzi sexuálnou aktivitou a dĺžkou života u  mužov vo veku od 45 do 59 rokov. Po desiatich rokoch výskumu zomrelo 150  z 918 respondentov, z toho 67 na kardiovaskulárne ochorenia, ostatní na iné príčiny. U mužov, ktorí mali orgazmus dva a viackrát týždenne bolo riziko úmrtnosti o polovicu nižšie, ako u tých, ktorý mali za ten istý čas len jedno číslo, prípadne žiadne.

     Veľmi zaujímavú štúdiu (čo sa týka zadanej témy, výsledku a aj objektu bádania) uverejnili v časopise Science výskumníci z Michiganskej univerzity. Na ovocných muškách (samčekoch) skúmali vplyv sexuálnej frustrácie na rýchlosť ich starnutia. (Starnutie sa na ovocných muškách pozoruje často, pretože tieto drobné tvory žijú v priemere len 60 dní a poznatky z ich pozorovaní platia vo všeobecnosti aj pre cicavce – vrátane človeka). Vedci zavreli samčekov do nádoby naplnenej sexuálnymi feromónmi samičiek, čím u nich vytvorili obrovský sexuálny apetít. Keďže ale v nádobe nebolo ani jednej samičky, nemali sa s kým páriť, čo viedlo k ich frustrácii a tá následne vyvolala  vyššiu hladinu stresu, stratu tukových zásob a hladovanie. Zdravotný stav týchto mušiek sa zhoršil a žili kratšie. Keď muškám po čase umožnili párenie, ich starnutie sa spomalilo. Sexuálna frustrácia teda nie je mýtus, ale reálny zdravotný problém. Asi by sa nad tým mali zamyslieť predovšetkým dievčatá, ktoré svojim vzdorom zvyknú trápiť    dvoriacich sa chlapcov usilujúcich o ich vienok zelený, pretože im týmto správaním môžu privodiť vážne zdravotné problémy vedúce až k skráteniu ich života.

     Na záver tejto povinnej jazdy ti kuchajdské medvedíky ešte pripomenú dôležitý fakt: sexuálne vzrušenie začína a aj končí v mozgu – určite nie v iných častiach tela. Ak majú obaja milujúci partneri rovnakú silu libida (chuť na sex), je to skôr  ojedinelý prípad - náhoda. Dôležitá je teda vzájomná tolerancia a prihliadanie na potreby a city toho druhého.

 

Sex a kuchajdské medvedíky

 

Frankie zabijak

     František, ktorý začínal svoju profesionálnu kariéru ako deratizér, a preto ho všetci známi už vyše 50 rokov volajú Frankie zabijak, vlastným samoštúdiom zistil, že pravidelný a častý sex výrazne zlepšuje pamäť. Vedci na univerzite v Marylande vyskúmali, že sex chráni hipokampus  (časť mozgu zodpovednú za transformáciu a ukladanie informácií z krátkodobej na dlhodobú pamäť) pred poškodením. Sex zbavuje telo následkov stresových situácií a doslova ovlažuje hipokampus, ktorý je sexuálnou činnosťou regenerovaný. Sex okrem pozitívnych hormónov vyplavuje aj látky, ktoré spravia aj zo starších buniek hipokampu omladené. V prípade Alzheimerovej choroby je obvykle hipokampus – táto dôležitá oblasť mozgu, určená na to, aby sme si pamätali, kto vlastne sme -  zasiahnutý ako prvý.

          Frankie, ako čerstvý sedemdesiatnik (a zároveň aj čerstvý držiteľ ranného štádia Alzheimrovej choroby) neúspešne bojujúci so svojou stále viac zlyhávajúcou krátkodobou pamäťou lúštením krížoviek a sudoku bol novými informáciami tak nadšený, že spôsobili v jeho živote doslova revolúciu. Keďže jedno číslo denne (podľa odborných odporúčaní) na zlepšenie pamäti nestačí, začal vyžadovať od manželky sex niekoľkokrát za deň. Samozrejme, aby bol schopný v jeho veku takýchto výkonov, nenechal nič na náhodu a začal užívať známu modrú pilulku. Františkova manželka Anežka bola spočiatku zmenou sexuálneho života svojho partnera potešená, keďže ale k pozorovanému zlepšeniu pamäte neprichádzalo a František nástojil stále viac a viac na dennom počte čísel a  Anežka sa zase cítila stále viac a viac  opotrebovane, začala sa brániť. Argumentovala tým, že strácanie pamäti vekom je prirodzené, že pamäť starne rovnako, ako iné ľudské kognitívne funkcie a že zabúdanie je vlastne ochranou pred záplavou informácií. Tiež upozornila Františka na ekonomický dôsledok liečby – cena jednej viagry 16 € ! František zareagoval tým, že prešiel z modrej kosoštvorcovej šestnásťeurovej tabletky na žltú okrúhlu sedemeurovú slovenskú „viagru“ a v nárokoch nepopustil. Celé to vyústilo až do manželskej krízy: Anežka odmietala funkciu zasúvacej mašiny, František hájil svoje právo boja s Alzheimerom. K rozvodovému konaniu ale našťastie neprišlo, pretože v jedno ráno František úplne zabudol, že zabúda... A aj sa pýtal Anežky, načo má tie žlté tabletky v zásuvke – odpoveďou mu bolo to, že sú to odčervovacie tabletky pre ich jazvečíka. Zákerná choroba  nakoniec v rodine zvíťazila, ale Anežka si nesťažuje – naopak, na Alzheimera  nedá dopustiť.

     Prečo sa štúdia Marylandských vedcov na Frankieho prípade nepotvrdila ostáva ale záhadou.  

 

Kaťa (a Maťa)

     Kaťa patrí do skupiny žien, ktoré mali v živote tú smolu, že sa vydali za notorického záletníka. Obdobia podozrievania, odhalenia prvej nevery a potom i tých ďalších má už „úspešne“ za sebou. Prešla dokonca aj fázou rezignácie, keď manželove nevery v tichosti a s bolesťou v srdci tolerovala a žila v nádeji, že jedného dňa s tým Miško skončí, veď ju aj deti má rád, správa sa k nim pekne, rodinu zabezpečuje, žijú teda v podstate pekný rodinný život, ktorý nechce rozbiť. Miško mal navyše dar uspávača hadov – vždy našiel tie správne slová, ktorými Kaťu uchlácholil. Staval sa do pozície: „ja nič, ja muzikant“: za svoje nevery nemôže, pretože má od prírody vyšší sexuálny apetít, je sexuálne hyperaktívny muž – syndróm kohúta mu bol vrodený, a teda v žiadnom prípade nemôže ani niesť za svoje správanie morálnu zodpovednosť...

     Najlepšou kamarátkou Kati je Maťa. Kaťa a Maťa: zvláštna nerozlučná dvojica. Zatiaľ čo Kaťa je ukážková domáca puťka, Maťa je žena akcie, bojovníčka a ochrankyňa práv, nezávislosti a hrdosti  žien celého sveta. Nečudo teda, že ju Miškove manželské nevery zhrýzali oveľa viac, ako samotnú Kaťu. Keďže bežné rady, ktoré dávala svojej kamarátke o tom, aby doma pritvrdila a donútila Miška okrem penisu používať aj mozog dlhodobo nepomáhali, rozhodla sa celú záležitosť riešiť radikálnejšie. Poslala Kate link na článok jedného internetového farmakoterapeutického časopisu a odporučila jej, aby si ho dôkladne naštudovala. V tom článku boli podrobne popísané experimenty amerických vedcov na samčekoch hrabošov, ktoré potvrdzovali skúmanú hypotézu o vplyve hormónu oxytocín na ich sexuálne správanie. Pokusy sa robili na monogamných hrabošoch prériových, ktorí majú silné  a dlhodobé väzby na svoje sexuálne partnerky a na polygamných hrabošoch horských, ktorí sa správajú rovnako, ako Miško – promiskuitne.  Zistilo sa, že kritickú úlohu pri tvorbe preferencie na pohlavného partnera má práve prítomnosť oxytocínu.  Keď vedci eliminovali z mozgu hrabošov prériových oxytocín ( tým, že im injikovali antagonistov tohto hormónu) začali sa verné prériové hraboše správať rovnako, ako horské - opúšťali  dlhodobé sociálne väzby na svoje partnerky a spárili sa s každou samičkou, ktorá im skrížila cestu. A naopak: keď vedci včlenili do mozgu promiskuitných horských hrabošov gén pre tvorbu oxytocínu, stali sa z nich samčekovia verní a monogamný.

     Keď sa neskôr Kaťa s Maťou stretli, bola už Maťa vyzbrojená rozprašovačom s veľkým nápisom LIQUID TRUST (tekutá dôvera). Bol to oxytocín v spreji, ktorý si Maťa zohnala na Darknet markete (ilegálna komerčná stránka, ktorá funguje ako čierny trh  a na ktorej sa dajú kúpiť nepovolené liečivá). Keďže videla na Kati rozpaky, ukľudnila ju informáciou, že tento sprej bol úspešne vyskúšaný na primátoch makak rhesus (veď  Miško je koniec koncov tiež len primát), kde sa preukázalo, že podávaný nazálne (nosovo) perfektne preniká cez neuróny čuchovej sliznice priamo do mozgu. Návod na použitie bol jednoduchý: počas spánku trikrát za noc jedno vstreknutie do každej Miškovej nosnej dierky.

     Kaťa, dôverujúc svojej najlepšej kamarátke, sa nakoniec podujala, že účinky oxytocínu na Miškovi vyskúša. V súlade s návodom, ktorý jej Maťa predpísala, vstrekovala v noci tajne Miškovi do nosa hormón, ktorý ho mal poľudštiť a mentálne zmeniť z úrovne hraboša horského na verného manžela.  V tretiu noc trvania experimentu sa však Miško počas aplikácie oxytocínu zobudil a prekvapený žiadal od manželky vysvetlenie.  Kaťa, čistá duša, išla okamžite s pravdou von. Niekoľko hodín – až do rána – trval medzi manželmi rozhovor, v ktorom sa jeden druhému zdôverovali so svojimi pocitmi. Miško, na počudovanie Kati, sa nenahneval. Skôr sa v ňom prvýkrát počas celého manželstva usídlil pocit previnenia a možno aj hanby. Aj sám Miško bol z týchto svojich nových a nepoznaných pocitov prekvapený. Možno k tomu prispelo jeho uvedomenie sa z toho,  kam až bola ochotná Kaťa vo svojom zúfalstve zájsť, no možno k tomu prispeli aj účinky samotného oxytocínu, ktorý okrem mnohých iných vplyvov na človeka, zvyšuje aj jeho schopnosť empatie a poznania emočného stavu druhého človeka.

     Po trojdňovej oxytocínovej terapii nadobudla Kaťa dojem, že sa Miško naozaj zmenil. A tento dojem u nej  pretrváva dodnes. A Miško? Dnes je známy tým, že presviedča svojich kamarátov o tom, že skutočný frajer nie je chlap, ktorý má na každom prste desať mileniek, ale ten chlap, ktorý aj napriek svojmu kohútiemu syndrómu dokáže byť svojej manželke verný.

     Tento príbeh o Mati a Kati končí happyendom - ako keby bol z nejakého lacného romantického filmu. Napísal ho ale skutočný nefalšovaný život!

 

Antonínko

     Jeden kuchajdský medvedík, prezývaný Antonínko, je preslávený svojou vzácnou špecifickou fóbiou: aj napriek tomu, že nie je držiteľom žiadnej kardiologickej diagnózy, má strach z toho, že mu pri sexe zlyhá srdce. Svoj problém konzultoval s odbornými lekármi, ktorí mu určitú dobu predpisovali anxiolitiká (lieky proti úzkosti), ale nepomohli mu, takže s mrchou fóbiou musí žiť naďalej. Nebojí sa infarktu (ku ktorému počas sexu prichádza relatívne často), ale zastaveniu srdca (čo je zatiaľ málo preskúmané). Ojedinelý medicínsky výskum v tejto oblasti  publikovaný v časopise Journal of the American College of Cardiology zistil, že za sledované obdobie (2002 až 2015) došlo v Portlande k 4 600 prípadom zastavenia srdca, z čoho 34 z nich nastalo pri sexe, prípadne krátko po ňom. Ide teda o skupinu mužov (takmer všetky zaznamenané zastavenia srdca pri sexe  postihli mužov), ktorú by sme mohli vyjadriť číselne 0,7 %. Keď sa ale do úvahy zoberú ďalšie súvislosti: že priemerný vek skúmaných mužov, ktorým zlyhalo srdce pri sexe bol 60 rokov a Antonínko má len niečo cez dvadsať a tiež to, že drvivá väčšina z týchto šesťdesiatnikov boli kardiaci, a Antonínko (po viacerých preventívnych vyšetreniach) má srdce vo výbornej forme, pravdepodobnosť, že ho postihne táto tragická nehoda je asi rovnaká, ako pravdepodobnosť zásahom blesku (1 : 3 000 000). Ani tieto štatistické údaje  ale Antonínkovu fóbiu nie sú schopné zahnať. V súčasnosti vedie normálny (teda skoro normálny) sexuálny život. Našiel si totiž priateľku, ktorá bola ochotná ešte pred začiatkom ich intímneho života absolvovať kurz resuscitácie. Diplom z tohto kurzu sa stal neoddeliteľnou súčasťou milostného aktu ( zvykne bývať umiestnený v blízkosti milencov na viditeľnom mieste).  Tejto  skvelej žene dokonca neprekáža ani to, keď si jej milý okrem nej berie do postele aj automatizovaný externý defibrilátor, ktorý má prisatý na hrudi v pohotovostnej polohe. Jej tolerancia k partnerovej fóbii má  svoje vysvetlenie: okrem toho, že Antonínka ľúbi, má preňho pochopenie aj preto, pretože sama trpí rovnako vzácnou formou fóbie - antidaktofóbiou (strachom z prenasledovania kačkou).

 

 

« späť